takhtejamshid2

توضیحات محصول

تخت جمشید

تخت جمشید | باسلام دوستان امروز فایل world ای با موضوع تخت جمشید رابرای شماعزیزان به اشتراک گذاشته ام امیدوارم مفیدواقع گردد.معمارکده

تخت جمشید

تخت جمشید

تعداد صفحه :۶۰ عدد

حجم فایل فشرده شده :۱۹.۷ مگابایت

بخشی ازمطالب فایل :

سرفصل ها:

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

تخت جمشید

مقدمه:

در حدود ۵۶۰ سال پیش از میلاد که دو دولت نیرومند آریایی یعنی ماد و پارس با هم موتلف گشتند امپراتوری بزرگ ایران به وجود آمد. این واقعه زمانی رخ داد که کوروش بزرگ نخستین شاه هخامنشی نیای خود آستیاک «اژی دهاک» فرمانروای مادرا از تخت پادشاهی به زیر آورد.

و…..

تخت جمشید

تخت جمشید که در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد، به اعتقاد بسیاری از تاریخ پژوهان، یکی از باشکوه ترین یادگارهای بازمانده از جهان باستان است. تخت جمشید در دامنه کوه مهر و در ارتفاع ۱۷۷ متری از سطح دریا قرار دارد.

و….

هنر و معماری

هنر و معماری تخت جمشید یک ترکیب التقاطی از فرم های مختلف هنری قلمرو پهناور هخامنشی است. با این همه، جالب اینجاست که نتیجه نهایی ترکیب این سبک های متفاوت و تأثیرپذیریهای مختلف سبب خلق اثری اصیل و منحصر به فرد شده است. از اختلاط ایده ها و سبک ها و تحت نظارت اساتید ایرانی، سبک مشهور هخامنشی خلق شد که از یک سو بسیار متنوع و بدیع است و از سوی دیگر بسیار هماهنگ و متناسب.

و….

۱) پلکان

بناهای تخت جمشید از طریق یک جفت پلکان قرینه که در ضلع غربی نزدیک به گوشه شمالی قرار گرفته، قابل دسترسی اند. محوطه جلوی پلکان با سنگ های بزرگ فرش شده بود. دیوارهای عظیم پلکان نیز از بلوک های نیک تراشیده ساخته شده بودند.

هر پلکان صد و ده پله دارد که برابر با تعداد چاپارخانه های جاده مشهور سلطنتی است که در زمان داریوش کبیر ساخته شده و از شوش تا ساردیس امتداد داشت

و…

اضافه‌کردن به سبدخرید
اضافه‌کردن به سبدخرید

نظری بدهید